"Enter"a basıp içeriğe geçin

İletişim Becerileri Dersi

Bugün İletişim Becerileri isimli seçmeli bir dersimiz vardı. İletişim her zaman ilgimi çeken bir konu olduğu için seçmiştim açıkçası. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında ihtisas yapmış bir hoca giriyor derse anladığım kadarıyla.

5-6 dakikalık bir gecikmeyle sınıfa girdiğimde sınıfın epey kalabalık olduğunu ve hatta bana oturacak sandalye kalmadığını fark etmem uzun sürmedi. Hemen gidip başka bir sınıftan sandalye kapıp oturdum yerime. Sınıfa girdiğimde iletişim karmaşasının ortasındaydım resmen.

Herkes kendi arasında konuşuyor, hoca kendince bir şeyler anlatmaya çalışıyor, yer yer sorular soruyor, cevap veren olmuyor vs. Kendi tecrübelerinizden bir şeyler paylaşın, derslerde ne tür sorunlar yaşıyorsunuz gibi bir şeyler söylüyor, derse katılımın olmasını istiyor. Bir arkadaşımız “sanırım biraz daha deneyim kazandığımızda olacak” diyor. Haklı. Henüz staja başlamamışız, henüz gerçek bir okul ortamında eğitimci sıfatıyla bulunmamışız. Tabii burada hemen belirteyim, Bilgisayar Kulübünde 3 yıldır verdiğim eğitimlerde ve başka platformlarda yaptığım sunumlarda az çok tecrübeli olmama rağmen atlamadım olaya hemen. Hocayla karşılıklı sohbet ortamı olmasın dedim, herkesin ortak bir paydada buluşması açısından ilgi çekebilecek bir konu önerdim.

El kaldırıp direk söze girdim. Günlük hayattan örnekler olursa, özellikle ikili ilişkiler ile ilgili şeyler olursa dersin daha ilgi çekici olabileceğini, katılımın istenilen düzeyde olabileceğini söylemeye çalıştım dilim döndüğünce. Zira bizim yaş grubumuz (18-27 yaş arası) ikili ilişkiler konusuna her zaman merakla ve ilgiyle yaklaşırlar. Gollük pas verdim yani resmen :) Hatta liselerde bile bu ata oynarsanız aralarda, sunumlarınız daha ilgi çekici olabilir bu da ufak bir ipucu olsun sunum yaparken :)

Belki konuya yanlış girmiş olabilirim, zira konuya direk ikili ilişkilerdeki yanlış anlaşılmalar, manipülasyonlar ile girdim :) Ama somut bir şey ile girebilirsem havada kalmaz diye düşündüm. Çünkü “ikili ilişkiler” deyip çekilseydim olayın neresinden girip neresinden çıkılacaktı belli olmazdı.

Tabii iş manipülasyona girince bir arkadaşımız (erkek) hemen “kadınlar çok yapıyor bunu” dedi :) Aklımdan geçmedi değil tabii, hatta ağzımdan aldı ve beni büyük bir yükten kurtardı açıkçası. Zira böyle bir şey söyleyip okları üzerime çekmek gibi bir niyetim yoktu :) Akabinde bir başka kız arkadaşımız da hak verdi :) Ben kız olmama rağmen kız arkadaşlarımla diyalog kurarken karşılaşıyorum bununla vs. dedi. Konu dallanıp budaklanmaya doğru gidiyordu. Başka bir arkadaş (erkek) kızların “doğrudan” değil de “ima” yolu ile iletişim kurmayı alışkanlık haline getirdiklerinden bahsetti, erkeklerinse doğrudan iletişim kurduklarını söyledi. Sonra bir önceki erkek arkadaş da “her şeyden bir anlam çıkarmaya meyilliler” minvalinde bir şeyler söyledi.

Konu güzelce dallanıp budaklanırken hoca “kız-erkek” gibi bir ayrımın toplumsal roller bazında değerlendirilebileceğini ancak iletişimde olaya “birey” olarak bakıp, özel bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini söyledi. Sadece benim yaşadığım bir olaymışçasına “arkadaşınızın deneyimlerine benzer şeyler yaşadınız mı?” gibi bir soru sordu. Bir çok arkadaş da “kim yaşamamıştır ki” dedi. [İşte al sana derse katılım :) 10 dk önce bir soruya cevap bile gelmiyordu ] Hoca ikili ilişkilerdeki bu duruma epey şaşırdı ve çok kötü bir tablo çizdiğimizi söyleyip bizim için üzüldüğünü belirtti :)

Hocamız iletişimin kişilikten bağımsız olamayacağını söyledi bir ara. Ve sanırım o noktadan sonra iletişim konusuna “birey”sel yaklaşımının çok da tutarlı olmadığını belli etti ve çelişti kendisiyle. Kişiliği oluşturan etmenler arasında toplumsal roller de vardır. Ve toplumun “erkek-kadın” olarak ayrı roller biçtiği bir ortamda iletişimin bu paydada da değerlendirilebileceğini gözden kaçırıyor kanaatimce. Yani sadece katılım olması açısından değil, iletişimde ayrı bir bölüm olarak “kız-erkek” ilişkileri irdelenebilir diye düşünüyorum.

Tabii ki genellemeler olacaktır, belki de olmalıdır bilemiyorum. Ama her zaman bu böyledir de diyemeyiz diye düşünüyorum. Erkekler şöyledir, Kadınlar böyledir demek haksızlık tabii ki. Ama iletişimin dinamikleri içerisinde toplumsal rollerin de değerlendirilmesi gerektiği aşikar. İletişimde aşırıya kaçılamıyor mesela erkek egemen toplumlarda. Kadınların kahkaha atmalarının garip karşılandığı yerler var mesela. Küçük bir örnek verdim şuan.

Neyse demem o ki, ders iletişimse, konu iletişimse, kadın-erkek ilişkilerine değinilmeli bence, olmazsa olmaz yani benim için.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. Bu yazı ilgi görürse bu konuyla ilgili edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım. Yani erkek neyi niçin yapar veya kadın neyi niçin yapar gibi örnekler. İletişim için önemli ipuçları :)

Şimdilik bu kadar, hoşça kalın ;)

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir