"Enter"a basıp içeriğe geçin

4. Böte Kurultayının Ardından

8-9 Mayıs’ta 4. Ulusal Böte Öğrenci Kurultayı dolayısıyla ODTÜ’deydik. Odtü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2 küçük ve 1 büyük salonu olan müthiş bir bina. Kurultaydan genel olarak pek memnun olmadım. Katılan bir çok üniversite de memnun kalmadı. Bu memnunsuzluğun en büyük sebeplerinden birisi de sırf seminerler olmasıydı. İlk gün öğleden sonra bazı üniversiteler zaten Kongre Merkezinden Anıtkabir’e gitti. Kurultay programı 2 gündü ve hiçbir sosyal etkinlik yoktu (ilk günkü gün sonu kokteyli hariç). Ne ODTÜ Kampüsü içerisinde bir gezi oldu ne de Ankara gezisi. Onca yol gelmiş üniversitelere en azından bir rehber verilebilirdi bu tarz bir gezi için. Geçen seneki kurultayda biz Ege Üniversitesi BÖTE olarak kurultay sonrası Ankara’ya gitmiştik. Anıtkabir gezisi yapmıştık ve sonrasında Meclise gitmiştik. Ancak daha önce Ankara’yı hiç görmemiş BÖTE öğrencileri vardı kurultayda ve onlar sabah akşam seminer dinlemekten sıkılmışlardı haklı olarak.Benim bir diğer memnun olmadığım durum da konuk sever olmayışlarıydı. Böyle şeyler söylenmez ancak biz ODTÜ’den gelen arkadaşlara çok güzel bir misafirperverlik göstermiş ve İzmir’de gezdirmiştik kendilerini. Ancak kurultaya gittiğimizde ne bir hoş geldiniz ne de bir merhaba. Hak getire! Seminerler güzeldi. Özellikle Böte’nin geleceği konusunda bir çok BÖTE’li için farkındalık yaratıldı diye düşünüyorum. Şirket seminerleri biraz göze batmış olabilir çünkü biraz fazla söz hakkı verilmiş programda onlara. Ancak Böte Mezunu kişilerin gelip sunum yapması da güzeldi. Son olarak memnun olunmayan bir diğer durum ise bazı katılımcıların yaka kartlarının ve katılım belgelerinin basılmamış olmasıydı. Bu durumu da telafi edeceklerini umut ediyorum. Son olarak en kötü durum da sürekli değişen program! Bu gerçekten 1 yıldır hazırlanan bir organizasyon için kötü bir durum. Zaten kurultaydan birkaç gün önce anons edildi, sonrasında programın üzerine yapıştırılan yeni program… İşin garibi o yeni programdan sonra bile değişiklikler oldu. Değişiklik yüzünden sunum yapamayan hocalar oldu. Aksiliklerle dolu bir kurultay oldu ama bir şekilde atlattı ODTÜ. ODTÜ’den daha iyisini bekliyordu herkes ama bu kadarını yaptılar. Yine de emeği geçenlere teşekkürler. Katılımcıların görüşlerini facebook grubundan takip edebilirsiniz: http://www.facebook.com/group.php?gid=83700933855

Kurultay günlerinde öğle yemeği için Çatı Kafeterya/Restoran isimli bir yeri keşfettik. Gerçekten çok güzel bir yer. Çok fazla çeşit var ve ilginç bir fiyatlandırma sistemi var. Aldığınız yiyecekleri tek bir tabağa koyuyorsunuz ve kasaya gelmeden önce tabak tartılıp fiyat fişi çıkartılıyor. Dolayısıyla her gramına para verdiğiniz yemeği suyuna kadar bitiriyorsunuz :) İsrafın da önüne geçiliyor bu şekilde. Çatı ile ilgili ekşi yorumları için: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=%C3%A7at%C4%B1

Kurultay sırasında eski arkadaşlarımız ile de görüşme fırsatımız oluyor. Kurultayın benim için en güzel yanı da bu oldu sanırım. Hem yeni arkadaşlar ediniyorsunuz hem de eski arkadaşlarınız ile görüşüyorsunuz. Kurultay için kardeşim, ortağım, lise arkadaşım Hasan’ın evine gittik. Kendisi Ankara BÖTE’de okuyor. Bizi çok güzel ağırladı sağolsun. Ev arkadaşı Sevgin de lisede bizim sınıftaydı, çok eğlenceli adamdır :) O da Gazi BÖTE’de okuyor. Bizim lise zaten sanki Ankara’da toplanmış :) Kurultay sırasında liseden başka arkadaşlar ile de görüşme fırsatım oldu. Lise’de bir üst dönemden İrem, bir alt dönemden Bayram ile de görüştük(onlar da Gazi Böte’deler). Fotoğraf çekildik. Lise’deyken de güzel zamanlarımızda beraberdik, birlikte Almanya’ya gitmiştik Leonardo Da Vinci gençlik projesi kapsamında. Erasmus’un Meslek Lisesi versiyonu diyebiliriz Leonardo Da Vinci için.

Fotoğraflar:

Soldan sırasıyla Hasan-Ben-Sevgin

Soldan sırasıyla Hasan-Ben-Sevgin

Soldan sırasıyla Ben-Hasan-İrem-Bayram-Sevgin

Soldan sırasıyla Ben-Hasan-İrem-Bayram-Sevgin

Soldan sırasıyla Ben-Kemal-Onur

Soldan sırasıyla Ben-Kemal-Onur

Son olarak dershane arkadaşımız Melih ile de görüştük. O da Odtü BÖTE’de(şuan hazırlık okuyor). Geçen sene kurultayda ve sonrasında Ankara’da tanıştığım Kemal ile de görüştüm(Ankara Böte’den). İyi çocuktur o da :) Son olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Onur ile tanıştım. Fotoğraf çekimleri sırasında Trakya Üniversitesi’nden Fulya ve Tuğba ile tanıştık.

Kurultay 2 gün olunca aklıma gelen şeyler oldukça yazabiliyorum. Belki şuan aklıma gelmeyen şeyler de vardır. Kurultay sırasında defter ve kalem verilmediği için not alma fırsatımız olmadı. Kurultay bitiminde kalem aldım o kadar :) Eskişehir’deki 3. Kurultay çok daha güzeldi açıkçası. Çanta, defter ve kalem verilmişti. Bu yazı çok uzun olduğu için kurultay sonundaki seçimler ile ilgili şeyleri bir sonraki yazıya saklamayı tercih ediyorum.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir