"Enter"a basıp içeriğe geçin

Moodle Kurulumu

Bu yazıda Moodle’ı kendi sitenize nasıl kuracağınızı anlatacağım. Önce kısaca bahsedelim nedir bu Moodle?
Moodle açık kaynak kodlu bir Öğrenme Yönetim Sistemidir(Learning Management System). Resmi sayfalarında CMS olduğu yazsa da aslında bir LMS’dir. CMS’nin açılımı Content Management System yani İçerik Yönetim Sistemidir(Şuan okuduğunuz bu yazılar WordPress isimli bir CMS sayesinde düzenlenip sizler için hazırlanıyor). Fakat Moodle kendisi için CMS dese de açılımını Course Management System olarak yapıyor yani Kurs Yönetim Sistemi.  Moodle kelimesi aslında bir kısaltmadır. Uzun hali: Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment yani Türkçe’si: Esnek Nesne Yönelimli Dinamik Öğrenme Ortamı. Gerçekten de içerisinde çok fazla özelliği olan büyük ve esnek bir portal.
Moodle’ın en büyük avantajı ücretsiz olması. Açık Kaynak olduğu için birçok geliştirici tarafından üzerinde çalışılan ve sürekli gelişen bir portal. Şuan Özel Okullar, Üniversiteler ve bazı Devlet Okullarındaki Öğretmenler Moodle sistemi kurup derslerini internet üzerinden de işliyor.

Genel Özellikleri

 1. Moodle tamamen ücretsizdir.
 2. Sistem hem Windows hem de Linux sistemleri altında çalışmaktadır.
 3. Ölçeklenebilirlik: Sistem, 50,000 öğrencili ve binlerce kurslu örneklere sahiptir.
 4. Tek başına ticari paketlerle (WebCT ve BlackBoard) yarışmakta olup eğitim sektöründe büyük bir paya sahiptir.
 5. Çok büyük bir tematik topluluğa yani geliştirici ve son kullanıcı eğitmenlerden oluşan (yalnızca kendi sitesinde yarım milyondan fazla kayıtlı üye) kitleye sahiptir.
 6. 210 ülkede 70 dilde desteği mevcuttur. İstediğiniz dilleri seçebilirsiniz. İsterseniz tüm dilleri aynı anda isterseniz tek dili seçebilirsiniz.
 7. Geniş geliştirici kitlesi vardır.
 8. Geniş geliştirici kitlesi nedeniyle ürün yaşam çevrimi çok hızlıdır. Yani çok kısa sürede yeni sürümler geliştirilmektedir.
 9. Çoğu son kullanıcı hiçbir programlama ve veri tabanı deneyimine sahip olmadan kullanmakta. Sorun olduğunda sorunun giderilmesi ticari sistemlerdendaha hızlı olmaktadır.
 10. Açık kaynak kodlu sistem olduğundan Güvenlik açıklarının kapatılması ticari sistemlere göre çok daha hızlıdır.
 11. Ücretsiz olduğundan test edici kitlesi çok geniştir.
 12. Sürekli olarak çok miktarda yeni özellik (blok veya modül) geliştirilmektedir ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Moodle hakkında bu kadar bir bilgi yeterli sanırım. Geçelim kuruluma…

İlk olarak Moodle’ı indirmemiz gerekiyor. Hemen resmi sitesindeki İndirme bölümüne gidiyoruz: http://moodle.org/downloads/

Buradaki seçenekler Moodle’ı nereye kuracağımız ile ilgili. Biz Standart Moodle Paketlerine tıklayalım.

Son sürümü .zip formatında indirelim.

Şuanki son sürüm Moodle 1.9.9

Eğer sunucunuz .zip dosyalarını açabiliyorsa direk bu zip dosyasını upload edin ve dosya yönetiminden zip içerisindeki dosyaları sunucunuza çıkartın. Eğer böyle bir özelliği yoksa zip içindeki dosyaları kendi bilgisayarınızda çıkartıp o şekilde sunucunuza yollayın. Moodle diğer portallar gibi değil, biraz fazla yer kaplıyor. O yüzden en az 100 MB’lık bir alanınızın olmasını öneririm.

Dosyalar upload edilirken 1 adet Veri Tabanı ve bu Veri Tabanıyla ilişkilendirilmiş 1 adet Veri Tabanı Kullanıcısı oluşturun. Bu bilgileri bir yere kaydedin çünkü kurulum sırasında Veri Tabanı Adı, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgileri lazım olacak.

Dosyalar sunucunuza yüklendikten sonra siteniz.com/moodle/install.php adresine gidiyoruz.

Karşımıza çıkan ekran bize kurulum için bir dil seçmemizi söylüyor. Türkçe (tr)’yi seçip “Sonraki >>” butonuna tıklıyoruz.

Bu ekranda sunucumuzun PHP ayarları Moodle için uygun mu diye kontrol ediliyor.

Eğer yukarıdaki şekilde bir ekran gelirse birkaç değişiklik yapılması gerekiyor. register_globals=off değerinde olmalı Safe Mode (Güvenli Mod) kapalı olmalı. Son olarak bellek limiti 40 MB olmalı. Bu ayarları yapması için hosting firmanıza mail atmanız gerekiyor.
PHP ayarlarınız da halledildiğinde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Yine “Sonraki >>” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Ve karşımıza aşağıdaki ekran geliyor.

Bu alanlar otomatik geliyor. Sonraki butonuna tıkladığınızda bir hata alır ve sonraki adıma geçemezseniz buradaki alanları düzenlemeniz gerekiyor. Öncelikle moodledata isimli bir klasör oluşturun sunucunuzda. Daha sonra Veri Dizini yazan yere bu klasörün yolunu doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Ben kurulumu yaparken /home/enverhoc/moodledata yazan kısmı şu şekilde değiştirdim: /home/enverhoc/public_html/moodledata
Bu işlemlerden sonra yine aynı buton ile devam ediyoruz.

Sonraki ekran Veri Tabanı Ayarları ile ilgili:

Daha önce dosyalarımız upload olduğu sırada oluşturduğumuz veri tabanı ile ilgili bilgileri bu alanlara yazacağız. Veri Tabanı Tipini seçin. Veri Tabanı sunucunuzu yazın(Genelde localhost olarak kalır ancak ücretsiz bir sunucu hizmeti alıyorsanız farklı olabilir bu kısım). Veritabanı yazan kısma oluşturduğunuz veri tabanının ismini yazın, Kullanıcı yazan yere veri tabanı kullanıcı adını yazın, şifre kısmına da şifreyi yazın. Tablo öneki kısmını değiştirmenize gerek yoktur.
Bu işlemleri yaptıktan sonra “Sonraki >>” butonuyla devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekran karşımıza çıkıyor:

Burada sunucuyu kontrol ediyor. Moodle için gerekli kütüphanelerin olup olmadığına bakıyor. İsteğe bağlı olan extensionları kurmanıza gerek yok ama tabi isterseniz kurabilirsiniz :)

Gerekli olanlar Tamamsa sorun yok. Sonraki butonuyla yine devam ediyoruz.

Bu ekran kuracağınız Moodle’ın dil paketini indirmenizi sağlayacak. “Türkçe (tr) dil paketini indir” butonuna tıklıyoruz. Ve kendisi bu dil paketini sunucumuza indiriyor.

Dil paketi başarıyla kuruldu mesajını aldıktan sonra yine Sonraki butonuyla devam ediyoruz.

Bu ekran Portalımızın yapılandırılması için gerekli olan konfigürasyon dosyasını oluşturuyor. Config.php dosyası başarıyla oluşturuldu mesajını gördükten sonra Devam butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza GPL Lisansı hakkında bilgi veren bir ekran çıkıyor. Şartları kabul ediyor musunuz? Sorusuna Evet diyerek devam ediyoruz.

Bu ekran Moodle sürümüyle ilgili bilgi veriyor. Devam butonuna tıklıyoruz.

Bundan sonra çıkan ekranlarda 12 kez daha sadece Devam butonuna basacağız :) 12 farklı ekranda Veri Tabanımızı biçimlendiriyor otomatik olarak(benim gibi sabırsız biriyseniz biraz sıkıcı olacak bu kısımlar). SQL komutları başarıyla çalıştıkça Devam diyeceğiz ta ki aşağıdaki ekran gelene kadar:

Artık sona yaklaşıyoruz. Burada Moodle için Yönetici(admin) hesabı oluşturuyoruz. Bu hesap bilgilerini mutlaka not alın. Çünkü bu kullanıcı adı ve şifreyle Moodle içerisinde her yetkiye sahip olacaksınız. Buradaki bilgileri doldurduktan sonra devam ediyoruz ve aşağıdaki son ekran karşımıza çıkıyor:

Burada SEO için önemli site bilgilerini doldurmanız gerekiyor. Bu bilgileri sonradan da değiştirebilirsiniz.
Bilgileri doldurduktan sonra Moodle eğitim siteniz kullanıma hazırdır :)

Umarım bu anlatım faydalı olmuştur. Eğer kurulum sırasında bir hata ile karşılaşırsanız Yorum kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Kaynaklar:

 1. http://moodle.org/
 2. http://tr.wikipedia.org/wiki/Moodle

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir