"Enter"a basıp içeriğe geçin

Turhan Erbaş ile Röportaj

Bu yazımda Eğitim Teknoloğu Turhan Erbaş ile sizler için yaptığım röportajı paylaşacağım. Uzuun zamandır bloga zaman ayıramadım farkındayım, çok da yazılacak şey birikti bu zaman zarfında. Umarım telafi edebilirim bu durumu.

Böte öğrencileri için çok faydalı olacağına inandığım bu tarz röportajları belirli zamanlarda Eğitim Teknolojileri alanında çalışanlarla yapacağım. Yaptığım ilk röportaj olduğu için eksiklerim ve hatalarım olabilir, şimdiden affınıza sığınıyorum. Umarım blogumu takip eden siz değerli okuyucularıma faydası olur.

Merhaba Turhan bey, öncelikle sizi tanımayanlar için kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Merhaba Efe, öncelikle röportaj teklifinden mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Umarım sorularını yeterince cevaplayabilirim.

İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. Tüm eğitim yaşantımı yine bu şehirde tamamladım. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunuyum. Gezmeyi, farklı deneyimler edinmeyi, saçma da olsa farklı fikirler duymayı çok severim. Kısacası farklı olan her şeyden inanılmaz keyif alırım. Birçok kişinin kötü dediği filmi sırf diğerlerinden farklı diye beğendiğim bile olmuştur. İşlerimden fırsat buldukça aktif yaşamaya çalışan biriyim. Arkadaşlarımla sıkça bir araya gelmeye çaba gösteririm. Hafta içi pek fırsat bulamasam da hafta sonları katıldığım kurslara, aileme, arkadaşlarıma, dinlenmeye vakit ayırayım derken keşke şu gün 24 değil de 32 saat olsaydı dediğim çok oluyor. Sanırım bu yoğunluktan keyif alıyorum.

Öğrencilik hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Teknik lisede okurken, stajımız yazın olurdu. O stajımı donanım stajı olarak bilgisayar satışı yapan bir bayide gerçekleştirdim.

Üniversiteye başladığımda, ilk adımımı okulun maslaktaki hazırlık binasına attıktan sonra, kampüsü keşfe çıktım. Hemen yan tarafta bulunan MYO binasının panosunda bir junior yazılım uzmanı ilanı gördüm ve yazan adrese giderek çalışmaya başlamak istediğimi İstanbulsoft firması yetkililerine bizzat ilettim. Bu hareketim onların da hoşuna gitmiş olacak ki hemen ertesi gün çalışmaya başladım. Sadece yol ve yemek parasına mezun olana kadar boş zamanlarımda gittim geldim. Çok güzel anılarım, deneyimlerim oldu. Bunun haricinde üniversitedeki sosyal yaşantı içerisinde her türlü organizasyonun içinde olmaya çalışırdım. Örnek vereyim; Eğitim fakültesi öğrencilerinin birlikte çektiği kısa filmi çekenlerin, Oditoryum’da eğitim fakültesi için düzenlenen öğretmenler günü kutlamalarını organize edenlerin, her sene bölümümüzde düzenlenen bahar ve 4.sınıflara veda kutlamalarını organize edenlerin arasında oldum. Kısacası çok başarılı bir öğrenci olmasam da hep aktif bir öğrenci olmayı seçtim. Öğretmenlik stajlarım da oldu.

Mezuniyetim için gerekli olan tez konumu, iki arkadaşım ile birlikte bizim bölümde daha önce yapılmamış bir uygulama yapalım diyerek, “Eğitsel oyun yazılımı geliştirme ve bir örnek yazılım” olarak belirledik. Sonunda ortaya Eğitsel içerikli bir Adventure oyunu çıktı. Tabii okulumu da uzatmadan bitirdim :)

Mezun olduktan sonra, Jobula.com insan kaynakları firmasında ürün geliştirme uzmanı olarak başladım. 5 ay çalıştıktan sonra Jobula’dan ayrılarak, Pleksus A.Ş.’de Eğitim Teknoloğu görevime başladım. Yaklaşık 2 senedir de Pleksus’da çalışmaya devam ediyorum. Bu iki sene içinde kısa dönem olarak askere de gittim geldim. Mardin gibi güzel ama askeri açıdan yorucu bir şehirde askeri görevimi yapmak da çok farklı bir deneyimdi benim için.

Özel sektörde çalışmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Öğretmenlik stajlarım oldu. Bu stajlar süresinde öğretmen olmayacağıma karar verdim. Neden derseniz pek elle tutulur bir sebebim yok. Çünkü öğretmenlik de çok severek yaptığım bir işti. Sanırım rutin bir öğretmenlik yaşantısı pek cazip gelmedi.

Şuan Eğitim Teknoloğu olarak neler yapmaktasınız?

Pleksus, başta medikal dernekler ve özel medikal şirketler olmak üzere çeşitli kurumsal firmaların e-öğrenme taleplerini karşılayan bir firma. Ben de bu firmada e-öğrenme uzmanı (eğitim teknoloğu) olarak görev yapıyorum. Zaman zaman firmalar ile gerçekleştirilen eğitim toplantılarına katılıyorum. İçerik geliştirme, senaryo yazma, hazırlanan senaryoya göre eğitimin flash yazılımı ile hazırlanması gibi çalışmalarda görev alıyorum. Bir eğitimin baştan sona hazırlanması için gerekli süreçlerin tümünün içerisinde bulunmaya özen gösteriyorum. Her eğitimde aldığım görev değişkenlik gösterebiliyor. Tümüyle bir eğitimi hazırladığım da oluyor, sadece firma ile yapılan e-öğrenme toplantısına katıldığım da oluyor.

Aldığınız ücret sizi tatmin ediyor mu? Emeğinizin karşılığını alabiliyor musunuz?

Evet şuan için aldığım ücret ihtiyaçlarımı karşılamamda tatminkar bir ücret, ama tabi ki her zaman daha iyi olabilir :)

Bilgilerinizi sürekli güncel tutmak için ne gibi kaynaklardan faydalanıyorsunuz?

Çeşitli e-öğrenme gruplarına üyeyim, yerli-yabancı bir çok kişinin paylaşımlarını inceleme fırsatı bulabiliyorum. Özellikle yabancı firmaların e-öğrenme demolarını inceleyerek yapabileceklerimin sınırını genişletiyorum. Türkiye’de e-öğrenme hizmeti veren çeşitli firmalarda çalışan arkadaşlarım ile paylaşımlarımız oluyor.

İş hayatınız dışında kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Sosyal faaliyetlerde bulunuyor musunuz?

Zor olsa da evet her zaman için iş haricinde kendime vakit ayırmayı ihmal etmem.

Eğitim Teknolojileri alanında çalışmak isteyen Böte öğrencilerine neler önerirsiniz?
Kendilerine nasıl bir yol çizmeleri gerekir, ne gibi faaliyetlerde bulunmaları gerekir?

Öncelikle çok klasik ama bu işi yapmayı gerçekten istemeliler. Kafalarında ne yapacağım? Sorusunun cevabı kesinlikle “ben bu işi yapacağım” olmalı. İşe koşarak gelmek, ayaklarını sürüyerek ve zorla gelmeye kıyasla insanın ömrüne ömür katan bir kriter. E-öğrenme konusunda Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri, yapılan uygulamaları takip etmeli, bilgisayar becerisi konusunda karşısına ne çıkarsa çıksın “ben bunu kullanmayacağım ki” demeden her konu irdelenmeli. Ben bunların ne kadarını uyguladım? :) Tabii ki hiçbir zaman yeteri kadar değildi.

Size ulaşmak isteyen arkadaşlarımız için iletişim adresleriniz neler?

Sürekli kontrol ettiğim mail adresim: turhanerbas@gmail.com

Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir