"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sanal Akademi: e-Kampüs

Çizgi TAGEM’i uzun zamandır takip ediyorum. Özellikle e-Öğrenmeyle ilgili yaptıkları çalışmalar, Avrupa’daki başarıları, Sosyal Sorumluluk Projeleri mail adresime sürekli geliyor. Bugün de gelen bir mail üzerine e-Kampüs içerisine girdim ve birkaç dersi inceledim. Gerçekten müthiş hazırlanmış, dolu dolu içeriği olan, değerlendirmeleri görebildiğiniz güzel bir sistem oluşturulmuş. Şuan 12 ayrı konuda eğitimler var.

Eğitimlerin içerisinde ise:

  • Dersler&Sınavlar
  • Katılım ve Başarı durumlarınızı görebileceğiniz bir alan
  • Ek Kaynaklar (ders araçları, notlar, dokümanlar)
  • Notlar&Duyurular
  • Özel Sınıflar

gibi bölümler mevcut. Özellikle bir eğitimciyseniz Dersler içerisinde Özel Sınıflar alanından kendi öğrencileriniz için ücretsiz olarak özel bir sınıf açabiliyorsunuz.

e-Kampüs Nedir?
e-Kampüs Çizgi-Tagem bünyesinde e-öğrenme ve e-laboratuar faaliyetlerine katılım yapabileceğiniz sanal bir akademidir. e-Kampüs, yer ve zamandan bağımsız asenkron e-öğrenme süreçleri ile öğrencilerin öğrenme farklılıklarını ortadan kaldırmak, hızlı ve kaliteli bir eğitimin belirgin ve sürdürülebilir olmasını sağlamak, öğrencilerin aldıkları eğitim ile gerçek yaşamlarında başarılı olmalarını sağlamak, yenilikçi eğitim teknolojilerini ve araçlarını araştırmak ve yaymak amacında olan bir girişimdir. e-Kampüs derslerini ve başarınızın ölçülebilmesi için sanal sınavlarını asenkron, kendi istediği bir zaman ve yerde alabilirsiniz. e-Kampüs Sanal Akademi çerçevesinde verilen tüm dersler ücretsiz olup birçoğu için e-Kampüs’e kayıt olmanız gerekmektedir. e-Kampüs eğitimlerinden bazıları katılım belgeli eğitim programlarıdır.
e-Kampüs adresi: http://cizgi-tagem.org/e-kampus/

1 yıl içinde 30,000 (yazıyla otuz bin) kişinin katıldığı, tamamen ücretsiz olan bu sosyal sorumluluk projesi içerisinde Microsoft Office 2007 Ücretsiz Sertifika Programı da bulunmakta. Yakın zamanda da Microsoft Office 2010 Sertifika Programı açılacak.

Microsoft Office 2007 Ücretsiz Sertifika Programı
“Bu eğitim programı “Bilgisayar Okur Yazarlığı” olarak tabir edilen ve ECDL (European Computer Driving Licence), yani Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası paralelinde Microsoft Office  programlarının detaylı eğitimini içermektedir. Bu eğitim bilişim eğitimi almayı hedefleyen giriş seviyesindeki katılımcılar için uygundur.

Çizgi Tagem’in bu eğitimi çeşitli eğitim kurumlarında çalışan gönüllü eğitimciler tarafından hazırlanmıştır. Bu eğitim yine topluma tamamen ücretsiz olarak açılmış ve isteyen herkesin istediği ortamda paylaşmasına izin verilmiştir.

Microsoft Office 2007 eğitimlerimizde Kelime İşlemci Word 2007 programı, Hesap Çizelgeleri Excel 2007 programı, Sunum Hazırlama PowerPoint 2007 programı, Veri Tabanları ve Dosyalama Access 2007 ve İletişim/Mesajlaşma Outlook 2007 programlarının didaktik bir biçimde asenkron sunulması amaçlanmıştır.

Bu eğitim, çok temel düzeyde dahi olsa bilgisayar bilgisi olan ve kendini geliştirmeyi hedefleyen tüm kullanıcılara açıktır. Sanal dersleri izleyerek ve sınavlara katılarak ücretsiz katılım belgesi alabilirsiniz. Bitime sınavlarına ve deneme sınavlarında gerekli başarıyı sağlayan kullanıcılarımıza, katılım belgeleri her ayın ilk haftasında kargo ile ücretsiz olarak gönderilmektedir.”

Çizgi TAGEM’in Hedefi?
“2010 – 2011 yılları için hedefimiz en az 4,000 Teknik Elemanı Sertifikalandırmak, Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarına TAGEM sunucularında tüm eğitim yönetim sistemi (LMS) olanaklarından faydalanabilecekleri kendi özel sınıflarını sağlamak ve öğretmenlere kendi sınıflarına videolu, sesli ve öğrencileri ile kendi ekranlarını paylaşabilecekleri senkron ders anlatma imkanı sunmaktır. Şu anda Şırnak’tan Tekirdağ’a öğretmenlere ait 180 uzaktan eğitim sınıfında toplam 6,000 öğrencimiz var. Toplam 30,000 öğrencimiz 420,000’e yakın dersi istediği yer ve zaman diliminde dinlediler ve seyrettiler. 900’e yakın katılımcı ise programlarımızı bitirdi ve sertifikalandı. Bu öğrencilerden uluslar arası geçerli CompTIA A+ Sertifika sınavına girip kazanmayan da yok! CompTIA IT Essentials, CompTIA Networking, Sayısal Sistemler ve Bilgisayar Mimarisi derslerimiz tüm meslek okulu ve meslek yüksek okullarında biliniyor.”

e-Kampüs adresi: http://cizgi-tagem.org/e-kampus/

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir