"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir Gün Herkesin Weblogu Olacak

Evet bu söz benim sıklıkla dile getirdiğim ve inandığım bir temennidir. Umuyorum herkesin bir gün blog sayfası olur. Şimdi diyeceksiniz herkes blog açarsa ortalık bilgi kirliliğinden geçilmez. Öncelikle söylemek istediğim üretkenliğin internet ortamına yansıması yönünde. Elbette herkesin blog açacak bilgiye veya paylaşacak şeylere ihtiyacı var öncesinde. Çevremde üretken insanlara sürekli tavsiye ediyorum bir blog sayfası açmalarını. Bunu istiyorum çünkü bilgi paylaşımını teşvik etmek istiyorum ve kişisel pazarlama aracı olarak interneti kullanmalarını istiyorum. Özellikle üniversite öğrencileri için gerçekten çok gerekli diye düşünüyorum kişisel bir blog sayfası. Tabiî ki her öğrenci değil, üreten öğrenci. Hatta isterim ki lise çağında başlasın bu blog yazma alışkanlığı. Öğretmenler teşvik etsin… Peki blog nedir? Üretmek derken? Bunları açalım biraz.

Üreten Gençlik Derken?
Genel anlamda üretmekten bahsediyorum. Bir fikir, bir düşünce, bir hizmet, yeni bir bilgi üretmek (ki en zoru bu) veya bir hobi ile üretilenler. Bir olay hakkında bir fikir yürütür ve eleştiride bulunursunuz bu da bir blog yazınızın konusunu oluşturabilir. Aklınıza çok farklı bir fikir gelir bununla ilgili bir blog yazısı yazarsınız, belki de bu fikre özel bir blog sayfası açarsınız. Bir hizmet vardır sürekli verdiğiniz örneğin bilgisayar bakımı hizmeti. Bununla ilgili deneyimlerinizi yazarsınız sürekli ve karşılaştığınız durumları paylaşırsınız. Bir hobiniz vardır: müzik, fotoğraf, kısa film… Bununla ilgili yine blog açar ve çevrenizi genişletebilirsiniz.
Ülkemiz maalesef üretmek konusunda gençlere yeterli eğitimi veremiyor. Üniversite kazan, mezun ol, askere git, iş bul, evlen, çoluk çocuk büyüt, gibi belirli bir kalıpta hayat yaşamamız öğütleniyor ve bilinçaltına işleniyor toplum ve aile tarafından. Eğitim kurumları da ders dışı etkinlikler konusunda çok istekli değiller. Eğitsel kollar sayesinde ciddi anlamda tecrübe kazananlar bir elin parmağını geçmezler. Demek istediğim gençler lise çağında başlamalı üretmeye ve üretmekten zevk almaya. Zevk almıyorsa bir sorun vardır zaten.

Eğitimcilerin görevi de öğrencilerin bir şeyler üretmelerini sağlamak, destek vermek, rehber olmak. Çok basit bir hikaye yazalım. Bir öğrencimiz olsun, resim çizmekten çok zevk alıyor. Abartalım her derste resim çizmekle ilgileniyor. Çizimleri bir amatöre göre fena değil, sadece çizmekten zevk alıyor, çizerek rahatlıyor olsun. İstediğimiz tarzda idealist bir öğretmen buna çizimleri konusunda teşvik edici ve övgü dolu 3-5 söz söylüyor. Bu konuda eğitim almasını teşvik ediyor. Öğrencimiz de öğretmeninin dediği gibi eğitim alıyor ve bu sırada çok şey öğreniyor. Gün geçtikçe daha güzel çizimler yapıyor. Bir dünya şey öğreniyor. Yıllar sonra öğrencisi öğretmenine teşekkür ederken öğretmeni başka bir öneri daha sunuyor: Bir blog sayfası aç. Öğrencimiz çizimlerini ve tecrübelerini paylaşan bir blog açarak bu işe yeni başlayanlara fikirler vererek üretim aşamasında (belki de eğitim almak için parası olmayan yetenekli çizerlere) yardımcı olmuş oluyor. Dolayısıyla bir çığ gibi büyüyor bilgi ve üretim. Evet bu hikayede kısaca bir blog açan üretken bir genci anlattık. Elbette üreten ve internet ile haşır neşir olan her genç zaten bir blog sayfası açmayı kafasında planlıyor ancak internetten uzak olan üretken insanları internete yaklaştırmak genç-yaşlı fark etmeden herkesin bilgi paylaşmasına yardım etmek üretkenliği artıracaktır.

Blog Nedir?
Blog kelimesi internet ortamında açılan bir günlük olarak düşünebilirsiniz. Artık çok geniş bir kavram bu blog. Weblog kelimesinin kısaltılarak blog olarak kullanılmasıyla bugüne geldi. Şuan blog çeşitleri var internette. Görüntülü bloglar, yazısal bloglar, kısa bloglar, resim blogları. Amaç basit: paylaşmak. Evet hiçbir karşılık istemeden internette bir şeyler paylaşıyorsunuz. Paylaşacak bir şeyleriniz varsa durmayın bir blog sayfası açın. Ücretsiz servisler ile işe başlayın ancak profesyonel bir blog açmak istiyorsanız güzel bir domain ve hosting hizmeti satın alın wordpress kurun. Sonrasında yapmanız gerekenleri zaten internet üzerinde bir çok yerde bulursunuz.

Yazan: Efe DİNCER (Ege BK Sosyal Medya Danışmanı)
Kaynak: https://www.facebook.com/notes/ege-%C3%BCniversitesi-bilgisayar-kul%C3%BCb%C3%BC/bir-g%C3%BCn-herkesin-weblogu-olacak/161722692706/

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir