"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ege Üniversitesi Fütürizm Topluluğu

ege üniversitesi fütürizm topluluğuBir çok insan bu Fütürizm kelimesini ilk duyduğunda anlam veremiyor, “nedir bu Fütürizm?” diyorlar. Anlam olarak “Gelecekçilik” deniyor. Biraz derine inildiğinde de “olumlu gelecek tasarımı” olarak tanımlanıyor.

Hayatımızda aslında fark edilmeyen etkisi var gelecekçilerin. Çoğu zaman geleceği şekillendirenlerin bizler olduğunu unutuyoruz. Bugünü şekillendirenler dünkülerdi, aynı şekilde yarını şekillendirecek olanlar da bugünküler, yani bizleriz, sizlersiniz.

Hepimiz öyle ya da böyle geleceği düşünüyoruz, tartışıyoruz, bazen geleceğe dönük planlarımız da oluyor. Bazılarımız doğrudan başkalarının da geleceğini ilgilendiren kararlar alıyor, ona göre harekete geçiyor, durumlarını ve konumlarını belirliyorlar. Peki gelecekçiler ne yapıyor? Gelecekçiler kısaca perşembenin geleceğini çarşambadan görüyorlar :) ve tabii boş durmayıp ona göre yön veriyorlar her şeye…

Üniversitemizin çok değerli hocası (hocaların hocası) Prof. Dr. Oğuz MANAS ülkemizde gelecekçiliğin en güzel örneğidir. Bugün kullandığımız interneti Türkiye’ye ilk getiren kişidir. 90’lı yıllarda gazetelere “2000’li yıllarda herkes evden, kendi bilgisayarlarıyla alışveriş yapabilecek” şeklinde bir demeç veren, zamanın ötesinde yaşayan gerçek bir Fütüristtir. Peki bu insan kahin midir? Nasıl bilebilir böyle bir şeyi? İşte burada bilginin, gözlemin, analizin ve hayal gücünün önemini bir kez daha görmekteyiz.

  1. Bilgi: Şuan elimizde neler var? Dün elimizde neler vardı?
  2. Gözlem: Şuan elimizdeki nasıl bir değişim gösteriyor? Ne yöne hareket ediyor?
  3. Analiz: Değişiklikleri ve grafikleri, anlamlı bir sonuç çıkartacak şekilde nasıl yorumlarız?
  4. Hayal Gücü: Yarın elimizde neler olabilir? Bu işin bir adım sonrası ne olabilir? Nasıl daha iyiye götürülebilir? (Einstein’ın meşhur sözü de hemen aklımıza gelir burada: “Hayal Gücü bilgiden daha önemlidir”)

Gerçekten Fütüristler gözlemler, hayal ederler. Gelecek hep ilgi çekicidir değil mi? Gelecek hep merak edilir, ilgi çeker, filmleri yapılır, kitapları yazılır. Peki bu gelecek kendiliğinden mi gelecektir? Başkaları mı bize sunacaktır? HAYIR. Tamamen bizim elimizdedir.

Türkiye’de Fütürizm konusunda bir şeylerin yapıldığını ilk olarak 2 sene önce duymuştum. Endüstri Mühendisi, Tasarımcı ve Gelecekçi bir insan olan Jack Fresco’yu Türkiye’ye getirdiklerinde duymuştum Türkiye Fütüristler Derneği‘ni. Daha sonra da takip etmek istedim. Web sayfalarını inceledim, yaptıklarını okudum. Tabii eksik gördüğüm şeyleri de öneri olarak sundum: http://www.ideshot.com/futuristlerdernegi/oneri/Sosyal-Aglari-Etkili-Kullanmak/991

 

Bu sırada Oğuz MANAS’ın oğlu, iş adamı, gelecekçi Alphan Manas’ı da takibe aldım, blog sayfasından istifade ettim sürekli. Aynı şekilde Ufuk TARHAN’ı da sürekli takip ettim sosyal paylaşım ortamlarında.

Aradan 1 sene geçmişti ve biz de Fütürizm konusunda okulumuzda farkındalık yaratacak bir şeyler yapalım istedim. Tabii o sırada Ege Üniversitesi’nde bir Fütürizm Kulübü açılmış sonradan öğrendim. Hatta şöyle bir diyalog geçti: http://ff.im/pLrnB

Hemen iletişime geçtim Sadık Tavas ile. Bir dönem bizim Flash derslerimize giren Fatih Kaftancı hocamızın ortağıymış, öyle de ilginç bir tesadüf oldu :) O dönem topluluğa katıldım, yönetim kurulunda aktif olarak çalışmaya başladım. Hemen kolları sıvayıp neler yapabiliriz diye düşünmeye ve işe koyulmaya başladık. Ben yapabileceklerimi anlattım ve ona göre bir düzen oluşturduk. Kulübün Sosyal Medya işlerinden başladım, sonrasında sunumlar yapmaya başladık.

Sunum yapmak her zaman hoşuma giden bir şeydir. Bununla ilgili yaşadığım tecrübeleri zaman zaman bu blogdan aktaracağım. Kendimi de sürekli bu yönde geliştirmeye çabalıyorum. Derslerde, proje ödevlerinde tabiri caizse sunum konusu geçince balıklama atlıyorum :) “Sen konuyu söyle gerisini bana bırak” tadında :P

Fütürizm konusuna ha girdim ha giricem derken kısmet bugüneymiş, Şimdilik burada keseyim. Yazı dizisi tadında olması adına konuyla ilgili diğer detaylara (topluluk olarak neler yaptık vs.) daha sonraki yazılarda girmeyi düşünüyorum, buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum, diğer yazılarda görüşmek üzere :)

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir