"Enter"a basıp içeriğe geçin

Burak Aydın ile Öğrenci Değişim Programları Üzerine Bir Röportaj

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda yine öğrenci arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm bir röportajı yayınlıyorum. Röportajı 2 kısım olarak düşünürsek ilk kısmı lise öğrencileri için öğrenci değişim programları hakkında, ikinci kısım ise Böte öğrencileri için Erasmus programı hakkında faydalı bilgiler içeriyor.
Umarım bu bilgiler lise öğrencisi arkadaşların ufkunu açar, Erasmus programına dahil olmak isteyen böteli arkadaşlara da faydalı olur.

Merhaba Burak, öncelikle kendini kısaca tanıtabilir misin?

Merhaba, Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 1.sınıf öğrencisiyim. Son zamanlarda ağırlıklı olarak WordPress ve WHMCS gibi içerik yönetim sistemleri ile ilgileniyorum. Aynı zamanda Asp.Net, C# ve Silverlight konularında kendimi geliştirmek için çaba sarf ediyorum. Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının web sitesinin yenilenmesinde aktif olarak görev almaktayım.

Avrupa Gençlik Projeleriyle ne zaman ve nasıl tanıştın?

2007 yılında bir Comenius projesine dahil olarak tanıştım diyebilirim. Lisede ilk senenin İngilizce ağırlıklı olması sebebiyle bu konu sürekli olarak derse ilginin devamını sağlamak için kullanılırdı. Bir süre sonra bu bende bir hedef haline geldi. Ve 2007 yılının Mart ayında Slovakya’ya gittim. Projede sona gelinmiş olmasında ve okulumuzdaki koordinatör öğretmen değişikliğinden dolayı bu projede aktif bir rolüm olmadı sadece bireysel kazanımlar elde ettim.

Hangi projelerde hangi görevlerde bulundun?

Bahsettiğim “21. Yüzyılda Öğrencilerin Adaptasyonu” adlı Comenius1 projesinde ülkemi ve okulumu en iyi şekilde temsil etmekten başka görev ve sorumluluğum yoktu. Fakat bir yıl sonra ben, değerli arkadaşım Semih Özsu ve çok değerli hocam Levent Doğan ile yeni ortaklar bulup ITIC (Uluslararası Bağlamda Stajyerlik Gelişimi) projesine dahil olduk. ITIC projesinde koordinatörümüzün asistanı konumundaydım, ortaklarlarımızla iletişime geçme, kalacak yer ayarlama, ekipteki diğer arkadaşlarımı organize etme, katılacağımız toplantılara içerik hazırlama ve sunma gibi görevlerim vardı.

Bu projelerde seni en çok zorlayan ne oldu?

Bireysel olarak zorlandığım tek konu resmi İngilizce yazışmalardı. Bunun dışında koordinatör ülkenin planlarda diğer ülkelerin istekleri doğrultusunda yaptığı değişiklikler ekip olarak bizi hep zorlayan şeyler oldu.

Peki sana en çok katkısı hangi yönden oldu?

İngilizcemi geliştirme yönünden çok fazla katkısı oldu fakat olaylara farklı bakma, ekip çalışması içerisinde olma ve yabancılarla iletişim kurma açısından da çok fazla katkısı oldu.

Bu tür projelere katılmak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyelerin neler?

Artık herkes İngilizce’nin bu projelerde yer almak için bir kriter olduğunu biliyor, bu projelere katılmak isteyen arkadaşlarımız eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorlarsa herhangi bir İngilizce kursuna değil de pratiğe önem veren ve her şeyi sıfırdan anlatmaya başlamayan bir kursa gitmeleri bence daha faydalı olur, çünkü bu konuda, sorunun dil bilgisi yönünde değil de konuşma pratiğindeki eksiklik olduğunu düşünüyorum. Bir de hem devam eden bir projeye dahil olmak için hem de projeye dahil olduktan sonraki süreçte ciddi olmanın projeye fayda sağlama ve projeden faydalanmada en önemli etken olduğunu düşünüyorum.

Bir de bu sene Erasmus programına dahil oldun bununla ilgili sana birkaç sorum olacak. Öncelikle bizim BÖTE bölümü için Avrupa’da tam karşılığı var mı en çok merak edilen bu. Yani buradaki derslerin denkliği bulunuyor mu? Bunu araştırmak isteyen böte öğrencileri neler yapmalılar?

Yaptığım araştırmalarda maalesef bizim bölümümüzün tam karşılığını bulamadım. Bizim derslerimizin onlarda çoğunlukla Enformatik yada Bilişim Teknolojileri (IT) bölümü altında verildiğini gördüm. Bu durum Erasmus Öğrenim Hareketliliği‘nden yararlanan arkadaşları gerçekten zor durumda bırakabilir, çünkü yurt dışında alınan derslerin seçmeli derslerin yerine sayılması söz konusu. Böyle olunca kalan dersleri alttan almaktan başka çare kalmıyor. Eğer Erasmus programına 2. Sınıfta dahil olunursa çok sorun olmayacağı görüşündeyim, ilerleyen yıllarda kalan dersler rahatlıkla verilebilir. Uygun üniversite bulmak gerçekten zor ve çaba gerektiriyor. Tavsiyem, üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelerin hepsini incelemek, nitekim bu üniversitelerden size uygun olanının sizin fakültenizle anlaşması olmasa bile kısa süre içerisinde anlaşma yapmak mümkün.

Erasmus için hangi yabancı dil sınavından kaç puan almak gerekiyor?

Ankara Üniversitesi’nde sınavlar TÖMER tarafından İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca dillerinde yapılıyor. Sınavda baraj yok, ne kadar yüksek puan alırsanız, şansınız o kadar artar. Bu sınavın duyurusunu takip etmek gerekiyor, geç öğrenip başvuramayan bir çok arkadaşım oldu.

Okuldaki başarının ve notlarının önemi ne kadar? Şuan ki not ortalaman nedir?

Bizim fakültemizde akademik başarı düzeyinin % 55’i, dil sınavından alınan puanın % 45’i alınarak öğrenciler sıraya konuyor. Mülakatın puanlamada bir önemi yok. Şuan ki not ortalamam 3.30. Yabancı dil sınavından ise 74/100 aldım.

Biraz da mülakat ve başvuru sürecinden bahsedebilir misin? Ne tür bilgiler/evraklar vs. gerekiyor?

Başvuruda istenen belgeler üniversitelere göre farklılık gösterebilir, ben başvuru dosyama başvuru formu, özgeçmiş, transkript, sınav sonuç belgesi, davet mektubu (o tarihlerde elimde olmadığı için kurumla olan yazışmalarım), çalışacağım firmayı tanıtan yazılar, iş tanımım, ve daha önce katıldığım toplantılardan aldığım sertifikaları koydum. Bu aşamada ilk intibanın önemli olduğunu düşünüyorum dosyayı dikkat çekici şekilde hazırlamakta fayda var. Mülakatta hocaları bu işi başarabileceğinize ikna etmeniz gerekiyor, kısaca İngilizce kendinizi tanıtmanızı isteyebilirler.

Staj konusunda da biraz bilgi alabilir miyiz? Yurtdışında staj olanakları nedir?

Staj yeri bulmak için yüzlerce firmaya özgeçmiş ve ön yazı göndermek bir yöntem olabilir ama olumlu sonuç almak için uzun bir sürece yayılmalı diye düşünüyorum. Bu konuda hizmet veren aracı firmalarla iletişime geçip bilgi alınabilir fakat burada firmanın güvenilirliğine dikkat etmek gerekir. Ben staj için üniversitelere hiç mail göndermedim, bu da denenebilir. Ben staj yerimi ITIC projesi eski İngiltere koordinatörü ile iletişime geçerek buldum, sahibi olduğu firmada gönüllü çalışma olanağı olunca her şey daha kolay oldu. Üniversitelerin de anlaşmalı olduğu staj kurumları olduğunu unutmamak gerek.

Sana sorusu olan ve ulaşmak isteyen arkadaşlarımız için iletişim adreslerini verebilir misin?

Zaman ayırıp sorularımı yanıtladığın için teşekkürler, Erasmus dönüşü tekrar bir röportaj yapmak isterim seninle, iyi çalışmalar ;)

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir