"Enter"a basıp içeriğe geçin

Uzaktan Öğrenme Uygulamaları – 1

Aslında biraz kişisel günlük tadında bir yazı olacak ancak yine de bu sayfanın temasına uygun bir yazı diye düşünüyorum. Final haftası gelip çattığında arkadaşlar ile toplanıp sınavlara topluca hazırlanma sürecine giriyoruz. Kah öğrenci evinde toplanıp çalışıyoruz, kah okulda… O derste kendini yeterli hisseden dersi anlatıyor gruba. Böylece sınıf ortamına benzer bir ortam oluşturmuş oluyoruz. Öğretim İlke ve Yöntemleri dersine bu şekilde hazırlandık mesela. Onun dışında Fizik dersine de bu şekilde çalıştık. Özgür arkadaşımız sağ olsun bize örnekler çözdü, soruları cevapladı. Ben de geçen senelerde Algoritma dersine çalışırken anlatımı yapıyor, soruları cevaplıyordum(bkz: http://blog.efedincer.com/egitim-ogretim/bilgisayar-ve-ogretim-teknolojileri-egitimi-birinci-sinif/bote-1%E2%80%B2deyken-algoritma-sinavina-boyle-calisiyorduk-hey-gidi-gunler.html/).
Bu sene de C# çalışmak için toplanacaktık. Ama hava muhalefeti nedeniyle toplanamadık. Sonra aklımıza bir fikir geldi. “İnternet üzerinden çalışalım!”. Aslında vize haftası da denemiştik bunu ve az-çok hakimdik nasıl yapacağımıza. Tamamen tesadüf eseri ortaya çıkmıştı ilk fikir. Yine arkadaşlar ile evde C# vize sınavına çalışırken 1 laptop ile bu iş olmayacak dedik. Sonra TeamViewer ile yapalım dedim ve programı kurduk. C# derleyici ortamını çalıştırdığımız bilgisayara bağlandık. Aynı ev içerisinde olan bu olaya msn üzerindeki arkadaşımızın da katılmasıyla (Eser) bir e-öğrenme ortamı oluştu. Sonrasında Skype ile Eser arkadaşımıza bağlandık ve 5 kişi gecenin bir vakti C# örnekleri çözdük(Bu sırada anlatıcımız Özgürdü). Skype üzerinden sesli iletişimi, TeamViewer üzerinden de görüntülü öğrenme ortamını sağlıyorduk. Yine aynı şekilde bir ortam kuralım dedik. Madem BÖTE okuyoruz, madem teknolojiyi etkili kullanamadığımızdan yakınıyoruz, önce kendimizden başlayalım değil mi? Çünkü bizim işimiz eğitim aracı olarak teknolojiyi ve bilgisayarı en etkili şekilde kullanmak. Yine msn üzerinden organize olup skype’da toplantık. Önce 6-7 kişi skype üzerinden toplu konferans şeklinde bağlandık. Herkes önceden kurmuştu bu programları. Sonra internet hızı yüksek olan Hakan arkadaşımızın bilgisayarına bağlandık. Bu bağlanma da gayet kolay. Bir id numarası ve şifre veriyor program size, siz de sizin bilgisayarınıza bağlanmak isteyenlere bu numaraları veriyorsunuz. Böylece sizin bilgisayarınızdaki görüntü onun bilgisayarında görünüyor. Üstelik müdahale de edebiliyor. Böyle bir ortamı kurduk ve C# sorularını çözdük, anlatımlı örnekler yaptık. Öğrenciler olumlu bir tutum geliştirdiler derse karşı :) Ayrıca Tam Öğrenme modelindeki katılımı da sağlayabildik. Çünkü o an herkes o ders için oradaydı. Aradan birkaç saat geçtikten sonra 3 kişi kaldık. TeamViewer’ı kapatıp bu sefer sadece skype üzerinden Eğitimde Materyal Tasarımı ve Kullanımı sınavına çalışmaya başladık. Bunu da şu şekilde yaptık: Aynı ilkokuldaki gibi sırayla kitaptaki paragrafları okuduk. Dinleyenler kitaptan takip etti. Tek başına çalışırken yapamadığın şeyleri (örnek vermek gibi) konuyla ilgisi ve bilgisi olan kişi okurken örnek vererek okuduğu için dinleyicinin kafasında somut şeyler oluşuyordu bu şekilde. Şimdi artıları ve eksileriyle bu çalışmayı yazmak gerekirse:

Artıları

 1. Mekandan bağımsız bir şekilde herkesin ortamda olması sağlandı. (Örneğin herkes İzmir’in farklı yerlerindeydi hatta bir arkadaşımız Manisa’daydı)
 2. Öğrenciler konuyu anlatan kişiyle etkileşim içinde oldu.
 3. Öğrencilerin derse katılımı sağlandı. (Bazı yerlerde soruları öğrencilerin çözmesi istendi)
 4. Öğrenciler derse karşı olumlu tutum geliştirdiler.
 5. Görsel ve işitsel duyulara hitap edildi.
 6. Dosya paylaşım özelliği sayesinde ders içerisindeki materyaller herkese ulaştı. (Müthiş!)
 7. Sabit internet bağlantı ücretinize ek olarak hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Yazılımları kurmak, kullanmak tamamen ücretsiz.

Eksileri

 1. Öğrencilerin rahat bir çalışma ortamında olmaları ve rahatsız edilmemeleri konusunda evdekileri bilgilendirmeleri gerekir. (Bir öğrencinin rahatsız olması, tüm öğrencileri etkiliyor)
 2. Öğrencinin o an dersi dinleyip dinlemediği görülemiyor. (Kendisine seslenerek kontrol etmek gerekiyor ki bu da zaman alıyor)
 3. İnternet hızının yetersizliği iletişimi zorlaştırabiliyor. (TTNet’e selam olsun :) )
 4. Öğrencilerin bilgisayarı kontrol etme imkanı kısıtlanmadığı zaman kimin kontrol ettiği tespit edilemiyor.

TeamViewer kurmak için: https://www.teamviewer.com/tr/

Skype kurmak için: https://www.skype.com/tr/

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir