"Enter"a basıp içeriğe geçin

Böte Mezunu Neler Yapar?

Öncelikle Böte’nin ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekiyor. Üniversitelerin Eğitim Fakültesine bağlı, 4 yıllık lisans eğitimi veren Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümlerinin kısa adıdır BÖTE. İsim önemlidir bakınız hem Bilgisayar Teknolojilerinin, hem de Öğretim Teknolojilerinin eğitimi veriliyor. Ülkemizde maalesef bu bölüme verilmesi gereken önem verilmiyor ancak önümüzdeki 2 sene içerisinde Öğretim Teknolojilerine gereken önem verilecektir(diye umut ediyorum 7 çok geç :P ). Özellikle Avrupa’da ve Amerika’da Eğitim Teknolojileri alanında neler yapıldığını araştırdıkça ne kadar geriden onları takip ettiğimizi anlıyoruz. Neyse bu ayrı bir blog konusu konuya dönelim.

Böte öğrencilerine kısaca “Böteci” derler ki nefret ederim bu kelimeden. “Böteli” deyin, “Böte Öğrencisi” deyin ama “Böteci” demeyin, lütfen… Şuanda Türkiye’de 38 ayrı üniversitede BÖTE bölümü bulunmakta. Bu bölümden mezun olan öğrenciler “Bilgisayar Öğretmeni” ve “Eğitim Teknoloğu” unvanına sahip olurlar.

Sadede Gel Efe!
Dediğinizi duyar gibiyim. Böte mezunlarının aslında iş alanı diğer bölümlere göre çok fazladır. Üstelik bölüm ile alakalı iş sahaları çok çok fazladır. Sadece Böte’den mezun olup KPSS’ye girip M.E.B’na bağlı okullarda Bilişim Teknolojileri dersi öğretmeni olmak bunlardan sadece biridir. Eğitim Teknoloğu olarak bir şirkette proje yöneticisi olarak çalışabileceğiniz gibi, Uzaktan Eğitim kurumlarında “E-Learning Uzmanı” olarak da çalışabilirsiniz. Eğitim hayatınız boyunca kendinizi Yazılım/Programlama konularında geliştirdiğiniz takdirde “Yazılım Tasarımcısı” olarak yine özel sektörde iş bulabilirsiniz. Öğretim Tasarımcısı, Öğretim Teknoloğu, Test Uzmanı, Eğitim Yazılımı Geliştiricisi, BDÖ Uzmanı, LMS Uzmanı, Uzaktan Öğrenme Uzmanı gibi bir çok sıfatla farklı iş kollarında iş bulma olasılığınız fazla. Tabi ki eğitim hayatınız boyunca yaptığınız faaliyetler sizi bu alanlardan birisine daha çok yakınlaştıracaktır. Bu konuyla ilgili çok güzel bir ses kaydı var. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Böte mezunu Nuri Çankaya Böte öğrencileri için anlatıyor. Dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Eğitim Teknoloğu nedir? Kime denir? Neler yapar?
Ülkemizde yeni yeni oturan bir meslek dalı maalesef. Eğitim Teknoloğu kısaca Eğitim Teknolojilerine hakim olan ve bu alanda çalışan uzmanlara denir. Eğitim Teknoloğu öğrenmeyi sağlayacak araçların tasarlanmasından, geliştirilmesinden, uygulanmasından ve değerlendirmesinden sorumludur. Bu bağlamda çeşitli Eğitim Yazılımı projelerinde “Öğretim Tasarımcısı” olarak  veya “Proje Sorumlusu” olarak çalışabilir.
Örneğin Eğitim Teknoloğu arayan bir firmanın şu ilanına bakarsanız Eğitim Teknoloğu’nun neler yaptığını daha iyi kavrarsınız:

New Business Solutions / İNSAN KAYNAKLARI DANIŞMANLIK
EĞİTİM TEKNOLOĞU    Referans Kodu: ETK – DT     İstanbul-Türkiye
İş Tanımı
Danışmanlığını yapmakta olduğumuz ” Kavrakoğlu Management Institute” için, e-Learning alanında geliştirilecek eğitimler ile ilgili görev alacak; EĞİTİM TEKNOLOĞU aramaktayız.

* Farklı konulardaki bilgiler ve eğitim içeriklerinden e-learning içerikleri geliştirilmesi için senaryo ve story board çalışmalarını yürütecek,

* Senaryo gereği eğitimde yer alacak simülasyon, animasyon, oyun vb. konuların ne şekilde gerçekleştirileceğini tasarlayacak,

* Geliştirilecek eğitimi destekleyici görsel/işitsel malzemelerin seçimini ve/veya araştırmasını yapacak,

* Hazırlanan eğitim senaryosunu uygulayacak ekibi yöneterek senaryonun, proje programına uygun şekilde hayata geçirilmesini sağlayacak.

Adres: http://www.yenibiris.com/new_business_solutions/egitim_teknologu/228736.ilan

Konu BÖTE bölümünün iş imkanları olunca şu konudan bahsetmeden olmaz. Geçtiğimiz aylarda Newsweek Türkiye’nin yayınlamış olduğu bir araştırmayı sizinle paylaşmak istiyorum. Araştırma sonucundaki bizi ilgilendiren kısmı yazacağım sadece. Bu yazının sonunda kaynakların linkleri bulunuyor oradan tümüne bakabilirsiniz.

Araştırma: İş Bulmada Kim Daha Şanslı?
ODTÜ’de 1. sırada BÖTE bölümü bulunuyor. Yani ODTÜ’de iş bulmada en şanslı bölüm BÖTE. (şans ile alakası yok ama neyse)
Boğaziçi Üniversitesi’nde de 1. sırada BÖTE bulunuyor.
Ankara Üniversitesi’nde de 1. sırada BÖTE var.
Marmara Üniversitesi’nde de tabi ki BÖTE 1. sırada.
Hacettepe Üniversitesi’nde BÖTE 6. sırada bulunuyor iş bulma konusunda.
Ege Üniversitesi’nde 4. sırada BÖTE var.

Yani BÖTE bölümünde okuyan öğrencilerin iş bulmakta çok fazla sıkıntı çekmediği bir gerçek. Hatta bu kadar iş sahasından hangisini seçeceğine karar veremeyen öğrenciler ile doludur. Ancak bir çoğu KPSS ile atanmak istemekte ve bu da KPSS puanlarının her sene yükselmesine sebep olmakta. BÖTE’nin tüm bu sorunları her sene yapılan Ulusal Böte Öğrenci Kurultayı’nda konuşuluyor. Her sene bir üniversitede toplanan BÖTE öğrencileri ve akademisyenleri bu sorunları tartışıp çözüm yolları üretiyorlar. Bu sene de ODTÜ’de 4.’sü yapılacak olan BÖTE kurultayına tüm bötelileri bekliyoruz diyerek yazımı noktalıyorum. 8-9 Mayıs 2010’da kurultayda görüşmek üzere.

Kaynaklar:

  1. http://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_ve_%C3%96%C4%9Fretim_Teknolojileri_E%C4%9Fitimi_B%C3%B6l%C3%BCm%C3%BC
  2. http://tr.wikipedia.org/wiki/E%C4%9Fitim_teknolo%C4%9Fu
  3. http://www.yenibiris.com/new_business_solutions/egitim_teknologu/228736.ilan
  4. http://www.newsweekturkiye.com/haberler/detay/30972/Is-bulmada-kim-daha-sansli
  5. http://birsifirbir.blogspot.com/2009/08/en-cok-is-imkan-bulunan-universite.htm
  6. http://www.botekurultayi.com/

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir