"Enter"a basıp içeriğe geçin

Akademik LMS

Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi ve Advancity işbirliği ile hazırlanan Akademik LMS (ALMS) açık kaynak kodlu modele geçmiş. Bu güzel haberi blog sayfamdan da duyurmak istedim. Asp.NET ile geliştirilen bu platformu denemek isteyenler için demo sürümü açılmış.

Demo Adresi: http://demo.akademiklms.org/Default.aspx

Öğrenci olarak girmek isteyenler için;
Kullanıcı: demoogrenci
Şifre: demo

Öğretim görevlisi olarak girmek isteyenler için;
Kullanıcı: demoogretmen
Şifre: demogretmen

Bence bu ülkemiz için çok güzel bir gelişme. Bize ait bir Öğrenme Yönetim Sisteminin olması, üstelik bunun açık kaynak olması gerçekten takdire şayandır. Sakarya Üniversitesi’ni ve bu projede yer alan herkesi bu güzel girişiminden ötürü desteklemek gerekiyor.

Peki hemen indirip kurabilir miyiz?
Maalesef şuan için mümkün değil. AkademikLMS kontrollü açık kaynak koda geçiş politikası çerçevesinde Şubat 2011’e kadar talep eden yüksek öğretim kurumlarına açılacakmış sitede yazan bilgiye göre. Şubat 2011’den sonra da herkese açılacakmış.

Peki Kurumlar Kaynak Kodu Nasıl Alacaklar?
AkademikLMS’i kaynak kodları ile birlikte indirmek için Ad, Soyad, Kurum, Görev, Telefon ve kısa bir kullanım amacı açıklaması ile basvuru@akademiklms.org adresine gönderin. En kısa sürede sizinle temasa geçilerek kodlar ulaştırılacaktır.

Kaynak Kod içerisinde neler var?
“Tüm AkademikLMS modüllerinin kaynak kodları yer alacaktır. Perculus sanal sınıf entegrasyon kodları da paket içerisinde bulunmaktadır.”

Neden Şubat 2011′e kadar herkese açık değil?
“AkademikLMS’in bir anda fazla yaygınlaşması istenmemektedir. Yavaş yavaş geliştirici topluluğu oluştukça büyümesi daha sağlıklı olacaktır diye düşdüğümüz için böyle bir kademeli geçiş yapıyoruz.”

Neden Moodle varken AkademikLMS tercih edeyim ki? Diyenler için de bir açıklama yapmışlar:
AkademikLMS ile Moodle arasında 3 bariz fark bulunmaktadır; Türk uzaktan eğitim sistemine uygunluk, üniversitelerin uzaktan eğitim merkezleri için kolay yönetim ve en önemlisi destek olarak sıralanabilir.

Geliştirici Topluluğu: http://akademiklms.advancity.net/destek/gelistirici-toplulugu/

Kaynak: http://www.webrazzi.com/2010/08/23/turkiyenin-acik-kaynak-kodlu-uzaktan-egitim-sistemi-akademik-lms/

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir